کتاب«مبانی حاکمیت لر بزرگ» منتشر شد

   معرفي دو كتاب«مباني حاكميت لر بزرگ» و «دیار بختیاری، قطعه‌ای از بهشت»
كتاب«مباني حاكميت لر بزرگ» نوشته دكتر عزت‌اله عبدالهي نوروزي مدرس دانشگاه آزاد اسلامي واحد ايذه است كه انتشارات سروستان سپاهان آن را منتشر كرده است. مؤلف در اين كتاب فرمانروايي محلي اتابكان لر بزرگ را از نيمه دوم قرن ششم هجري (550 ه تا 827 ه) مورد واكاوي قرار داده است.
اهميت كتاب در اين است كه مؤلف محدوده زماني نزديك به سه سده از تاريخ قلمرو لر بزرگ (منطقه بختياري) را كه تاكنون مورد غفلت و بي‌توجهی مورخان و پ‍‍ژوهشگران قرار گرفته‌است با شیوه‌اي نوين و علمی و به صورت مستند مورد بررسي موشكافانه قرارداده‌است.

نويسند ه كتاب در زمينه منطقه لر بزرگ می‌نویسد:
منطقه لر بزرگ شامل بخش اعظمي از نواحي كوهستاني غرب ايران را تا محدوده اصفهان و فارس را دربر مي‌گيرد، نژادي در آن سكونت داشته‌اند كه با تمام خصوصيات و ویژگی‌هایشان، بدون ترديد بايد منشأ يكساني داشته باشند و جابجايي عظيمي كه در طول تاريخ از خود نشان داده‌اند بايد در ماهيت سرزمين جستجو كرد كه در آن سكونت اختيار کرده‌اند، انسان هر چقدر هم كنجكاو نباشد، آن گاه كه در اين سرزميني قرار می‌گیرد از خود می‌پرسد، گذشتگان چه شایستگی‌هایی داشته‌اند كه چنين آثاري از خود به جاي نهاده‌اند كه با تمام عوامل انهدام و فنا، این‌چنین باز سرپا ايستاده و بر انديشه او اثري گذارند. تحولات و ویژگی‌های اين منطقه، ما را بر آن می‌دارد كه ساختار تمدن اين سرزمين را در کشاکش رويدادهاي گوناگون مورد توجه قرار دهيم و گوشه‌های تاريك آن را براي پژوهندگان علم تاريخ روشن سازيم، سرزمين لر بزرگ با آثار عظیم باستاني و سنت‌های ديرين خويش - حاكي از سابقه كهن منطقه است- براي محققان و مورخان كاملاً شناخته‌نشده و زواياي آن مورد بررسي قرار نگرفته است
انگيزه مؤلف از نوشتن اين كتاب، شناخت و علاقه به موطن اصلي خود و تاريخ کهن‌سال آن از سويي و يادآوري و عرضه تاريخ ديرينه سرزميني پهناور و ناشناخته از سوي دیگر بود، بر اين اساس كتاب مذكور در هفت فصل تنظيم و تدوين شده است: فصل اوّل تحت عنوان كليات به بيان و شرح مسئله، اهداف، سؤالات و فرضيات و روش تحقيق و نقد و بررسي منابع می‌پردازد. فصل دوّم به جغرافياي طبيعي و انسانی سرزمين لر بزرگ خصوصاً وضعيت جغرافيايي و ویژگی‌های انساني ساكنان سرزمين لر بزرگ و منشأ نژادي آنان پرداخته است. در فصل سوم از جغرافياي تاريخي مال امير – پايتخت اتابكان لر بزرگ- سخن به ميان آمده‌است. فصل چهارم به مباني حاكميت اتابكان و مناسبات سياسي آنان با نهاد سلطنت، خلافت عباسي، ايلخانان مغول و حکومت‌های محلي پرداخته است. در فصول پنجم و ششم اوضاع اجتماعي و تشکیلات اداري و ديواني اتابكان و وضعيت اقتصادي آنان مورد بحث و بررسي قرار گرفته است. فصل هفتم به وضعيت علم فرهنگ و مذهب در قلمرو اتابكان و آثار تاريخي به جاي مانده از اتابكان لر بزرگ پرداخته‌است.  

همزمان کتاب دیگری با عنوان«دیار بختیاری قطعه‌ای از بهشت» توسط همین نویسنده منتشر شده است.این کتاب شامل 5 فصل است:فصل اول توصیف سرزمین بختیاری، فصل دوم بررسی ساختار قدرت سیاسی و اجتماعی ایل بختیاری، فصل سوم نفوذ و گسترش تشیع در بختیاری، فصل چهارم نقد و بررسی تحلیلی نظرات مختلف پیرامون منشا نژادی بختیاری‌ها و فصل پنجم  تبیین و تحلیل جغرافیای تاریخی مالمیر

محل فروش کتاب:

  اهواز - خیابان شریعتی- کتاب‌فروشی جعفری

 

 

 

دیدگاه‌ها   

 
+4 # خواجه وند 1392-10-04 08:58
لطفا
در خصوص فروش این کتاب در منطقه اصفهان و شاهین شهر
اقدام کنید
پاسخ دادن
 
 
+3 # رهدار 1392-10-08 06:40
سلام
درود بر جناب دکتر عبدالهی قلمتان توانا باد تا بیش از این از ناگفته هایمان سخن بمیان آید و بیشتر بدانیم . پایدار بمنانید .
پاسخ دادن
 
 
+4 # فارسانی 1392-12-01 17:44
درود بر فرهیختگان بختیاری
پاسخ دادن
 
 
+1 # اسماعليل 1393-02-10 08:53
در كتابخزبخونه نه بو علي ايذه هم به فروش مي رسد
پاسخ دادن
 
 
+2 # امید 1393-02-31 14:33
با سلام ،در تهران هم مرکزی را معرفی کنید،که بشود کتابها را تهیه نمود.
پاسخ دادن
 

نوشتن دیدگاه

* نمایش نظرات به منزله تائید آنها نمی‌باشد.
* مسئولیت نظر با کاربر می‌باشد.
* ایمیل فعال خود را وارد نمایید.
* در صورت امکان نام و شهرت خود را کامل وارد کنید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

تازه‌های کتاب

 کتاب «نخستین جرعه از این جام» میزبانی و قهرمانی تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا (۱۳۴۷-۱۹۶۸) را از زوایای سیاسی-اجتماعی و ورزشی با نگاهی تازه مورد کنکاش قرار داده است.
 شیمبار (شیم بار) جلگه گرمسیری شیمبار در شمال خوزستان واقع گردیده و تقریباً نزدیک به نقطه صفر مرزی بین استان خوزستان و چهار محال بختیاری قرار دارد. این منطقه گردشگری از توابع بخش چلو شهرستان اندیکا می باشد که در 45 کیلومتری شهر قلعه خواجه  و یکصد کیلومتری مسجدسلیمان و220 کیلومتری اهواز است.  
 «فراز و فرود ایل کیان ارثی با تاکید بر ظهور و سقوط محمدتقی خان بختیاری» عنوان کتابی است که توسط مصطفی علیزاده گل سفیدی به نگارش درآمده و آماده چاپ شده است. در این کتاب با استناد به منابع مختلف تاریخی به بررسی ایل کیان ارثی و روسای آن از دوره صفویه تا 50 سال پیش پرداخته و شامل 5 فصل به شرح ذیل است: