ابوالقاسم خان بختیار

ابوالقاسم خان بختیار  

«قربانی بازی سیاست، به روایت اسناد»  

 

 یکی از ویژگی های فرهنگ عشایری،قهرمان پروری و اسطوره سازی است.وقتی بسیاری از قهرمانان و شجاعان ایل در میدان های جنگ و زندان ستم شاهی کشته شده بودند،12سال(از سال 1308 تا 1320ش)سکوت،وحشت،ترس و انزوا بر همه جا سایه گسترانیده بود ،لیکن وقتی رضا شاه عزل گردید و اوضاع و شرایط مملکت تغییر کرد ،بختیاری ها در جستجوی قهرمانی بودند تا تسکینی بر دردشان و مرحمی بر زخمشان باشد. باید قهرمانی از راه می رسید تا مردم گرداگردش حلقه زنند و داد خود می ستانند. وقتی ابوالقاسم خان بختیار که کمتر میان ایل بود و از مناقشات و درگیری های ایلی به دور مانده بود و به واسطه جوانی و با بهره مندی از شان و جایگاه خانوادگی،در سال 1320شمسی به میان ایل آمد و با سحنانش درد،قصّه و غصّه ایل را بیرون ریخت و با روحیاتش شجاعت،شور و ماجراجویی مورد پسند ایلیاتیان را به نمایش گذاشت،مردم گفتند این همان قهرمانی است که در انتظارش بودم ...

 آن چه خواندید بخشی از مقدمه کتاب«ابوالقاسم خان بختیار،قربانی بازی سیاست»است. این کتاب حاصل چند سال پژوهش و تلاش" مصطفی علیزاده گل سفیدی" است که در پنج فصل، 266 صفحه،مصور و در قطع وزیری توسط انتشارات سروچمان- اصفهان- منتشر گردیده و در هفته آخر شهریور سال 1391 روانه بازار فروش کتاب شده است.  محتوا و اطلاعات مندرج در این کتاب بر اساس بیش از چهل سند تاریخی و اخبار و گزارش های مندرج در روزنامه ها و نشریه های سال های 1320 تا 1332 شمسی،تحلیل و تنظیم شده است.  در فصل اول کتاب،به مراحل مختلف زندگی ابوالقاسم خان بختیار، خاندان و نسب وی پرداخته شد. در فصل دوم با عنوان« رویای احیای نظام ایلی»، حوادث و درگیری هایی که در خلال جنگ جهانی دوم در مناطق بختیاری به وقوع پیوست مانند:شورش سه دهستان، شبیخون شهریاری، سال علی عسگر خانی، جنگ دشت شیر، درگیری های اندیکا و...؛تشریح گردید فصل سوم کتاب به دوران فرمانداری ابوالقاسم خان بختیار و حوادث مربوط به آن اختصاص دارد. در فصل چهارم ،زمینه ها و علل شکل گیری« نهضت مقاومت جنوب» روند شکل گیری و علل شکست آن و نقش ابوالقاسم خان در این نهضت مورد بررسی قرار گرفت. در فصل پنجم کتاب نیز به حرکت نظامی ابوالقاسم خان در سال 1331 و 1332 شمسی اشاره شد که در مطبوعات و نوشته های مربوط به آن دوره از آن به عنوان«غائله بختیاری» یاد شده است. شرایط، زمینه ها و علل این تحرکات نظامی ، روند شکل گیری ، نبرد نیروهای ابوالقاسم خان با ارتش در «بنه شاهقلی» ، جنگ و گریزهای متعدد، چگونگی تسلیم شدن ابوالقاسم خان و محاکمه وی و همراهانش، بخشی از مباحثی می باشد که در این فصل به آنها پرداخته شده است. در بخش پیوست ها نیز تعدادی از شخصیت های بختیاری که در آن دوره در عرصه سیاست حضور داشته اند معرفی شده اند.

برای خرید کتاب می توانید از طریق همین سایت اقدام نمایید یا به آدرس کتاب فروشی های شهرهای مختلف که نام آنها در بخش« خرید کتاب» درج شده است مراجعه فرمایید.

 

دیدگاه‌ها   

 
+3 # نازیلا انصاری 1392-04-28 14:15
سلام
جهت خرید این کتاب چه اقدامی باید ام داد؟وقیمت آن چقدر است؟
متشکرم

پاسخ :

در بخش فروش کتاب محل فروش در شهرهای مختلف مشخص شده است قیمت کتاب نیز 42000 ریال است
پیروز باشید
پاسخ دادن
 

نوشتن دیدگاه

* نمایش نظرات به منزله تائید آنها نمی‌باشد.
* مسئولیت نظر با کاربر می‌باشد.
* ایمیل فعال خود را وارد نمایید.
* در صورت امکان نام و شهرت خود را کامل وارد کنید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

تازه‌های کتاب

 کتاب «نخستین جرعه از این جام» میزبانی و قهرمانی تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا (۱۳۴۷-۱۹۶۸) را از زوایای سیاسی-اجتماعی و ورزشی با نگاهی تازه مورد کنکاش قرار داده است.
 شیمبار (شیم بار) جلگه گرمسیری شیمبار در شمال خوزستان واقع گردیده و تقریباً نزدیک به نقطه صفر مرزی بین استان خوزستان و چهار محال بختیاری قرار دارد. این منطقه گردشگری از توابع بخش چلو شهرستان اندیکا می باشد که در 45 کیلومتری شهر قلعه خواجه  و یکصد کیلومتری مسجدسلیمان و220 کیلومتری اهواز است.  
 «فراز و فرود ایل کیان ارثی با تاکید بر ظهور و سقوط محمدتقی خان بختیاری» عنوان کتابی است که توسط مصطفی علیزاده گل سفیدی به نگارش درآمده و آماده چاپ شده است. در این کتاب با استناد به منابع مختلف تاریخی به بررسی ایل کیان ارثی و روسای آن از دوره صفویه تا 50 سال پیش پرداخته و شامل 5 فصل به شرح ذیل است: