حاج شیخ سیف الله راجی

 حاج شیخ سیف الله خان راجی

شیخ سیف الله خان فرزند لطفعلی فولادوند فرزند قاسم خان مالک و از خوانین ناحیه بختیاری بودند. شیخ سیف الله در سال 1228 هـ .ش درروستای ذوالقدر به دنیا آمد. او درکودکی از هوش بسیار و پشتکار زیادی برخوردار بود و در کودکی فنون نظامی و جنگجویی آموخت تا جایی که در تیراندازی وسوارکاری رقیب نداشت. بسیار جدی و دلیر بود  تا آنکه بر اثر اختلافات خانوادگی مدتی دور از خانه زندگی میکند اما پس از مدتی دوباره برمیگردد.به خاطر عشق وعلاقه به علم و دانش به قم میرود و مقدمات علوم فقه واصول و حکمت را نزد اساتید آنجا فرا می گیرد و هشت سال در درس آیه الله حاج شیخ عبدالکریم حائری شرکت می کند و درجات خوبی را در فقه و حکمت بدست می آورد.سپس به «کندر» بر می گردد و در آنجا مشغول تبلیغ و ترویج مسائل مذهبی واحکام شرعی می شود و پس از مرگ پدر مالک زمین های زیادی می شود ولی این موضوع از قداست و تقوای او کم نکرد

با علمای منطقه از جمله آیه الله سید احمد مظلوم و آیت الله میرزا محمد امیری جاپلقی اهل« ایونده» و حاج اقا علی ابطحی رشیدی و شیخ حسن زندی و شاعر اهل بیت وعالم کامل آیه الله شیخ صادق مدآبادی و دیگر بزرگان منطقه ارتباطات نزدیکی برقرار  و جلسات علمی و مباحث فقهی و شرعی برپا می کند و در کنار یکدیگر از عوامل مهم فرهنگ ساز منطقه می شوند. شیخ سیف الله خان گروهی از کودکان و جوانان منطقه را درس می آموزد که بعضی  از آنها مدارج علوم دانشگاهی را ادامه دادند. او از هیچ کمک مادی و معنوی به روحانیون منطقه دریغ نداشت و شبهای جمعه در مسجد سخنرانی و وعظ می نمود. دو بار به حج مشرف شد. از ویژگی های ایشان عدم سازش با حکومت پهلوی و دست نشاندگان آنها بود و با آنکه خاندان فولادوند با سران دربار پهلوی پیوند خویشاوندی داشت ، شیخ سیف الله هیچ گاه  سر سازش با آ نها را نداشت و به خاطر این خصومت ها با پهلوی در ایام پیری چند وقتی را در زندان قلعه «فلک الا فلاک» خرم آباد زندانی شد و چشم های خود را در آن مکان مخوف از دست داد.
سیف الله خان عالمی فرزانه و شاعری باذوق بود و آثار ارزنده ای را در شعر و ادب و عرفان و فلسفه از خود باقی نهاد. مجموعه اشعار او که حاکی از قدرت او در ادبیات فارسی و فهم دقیق به مسائل عرفانی و حکمی است که با ظرافتهای خاص مسائل توحیدی و اخلاقی به قلم آمده است نشانگر سیر آفاقی و انفسی اوست، در مثنوی و غزل و رباعی ید طولایی داشت و در نثر نیز قلمی زیبا و نستعلیق زیبا می نوشت و داستانهای منظوم و مرثیه نیز دارد. آیه الله سید احمد مظلوم چند غزل از اشعار او را در کشکول خود درج نموده است. او در شعر تخلص به «مجرم» ، «راجی» و «نهانی» داشتند. در  کتاب « گویش و فرهنگ الیگودرز » آمده است: « یکی از شعرای فاضل و دانشمند الیگودرز، مرحوم حاج شیخ سیف الله خان راجی متخلص به نهانی می باشد، که از اهالی و ساکنین  روستای سفید قبا و چند سالی در اض اقدس قم افتخار حضور در حوزه درس مرحوم آیه الله حائری یزدی را داشته و پس از کسب معارف به زادگاه خود سفید قبا مراجعت نموده و تاپایان عمر در آنجا زندگی می نموده است، متاسفانه بسیاری از دانشمندان این منطقه سالهای زیادی از عمر خود را روستا گذرانده و آن طور که سزاوار بوده جامعه نتواسته از دانش و فضل آنها بهره مند شود، از جمله مرحوم راجی است که در فلسفه و کلام وادبیات صاحب نطر بوده است...»
 برخی از تالیفات و آثار وی عبارتند از:
1. مثنوی فی الکلمات المعنوی اخذتها من الرجال العلوی، نزدیک به 140 صفحه در اخلاق و عرفان و رسیدن به حق تعالی است.
2. رباعیات عرفانی، که نزدیک به 20 صفحه است
3. رساله ای در عرفان و فلسفه که در غالب نثر و شعر است
باقی آثار در دست نوادگان اوست و بسیاری از آنها بعد از وفات مفقود گردیده است. سرانجام این عالم فرزانه در سال 1327 هـ .ش برابر سال 1369 هـ . ق در روستای کندر پس از 99 سال عمر با برکت وفات نمود و در همانجا مدفون گشت.

 نمونه ای از اشعار
                            ای نام تو بر دفتر جان بسم الله                بر لوح جنان از تو نشان بسم الله
                            ما خاطی و نام توست رحمن و رحیم        دادی همه را خط امان بسم الله
                                                                               ××××
                           در دفتر جان نام تو بر من چه خوش است    نامت به زبان و دل سپردن چه خوش است
                           نامت به زبان دل بباید گفتن                        بر لوح جنان صورت جانان چه خوش است.
                                                                             ××××
                           ای در همه جا با تو اشارت نتوان                دانستن جایی ز تو خلوت نتوان
                           ذات تو پر است جلوت و خلوت را               دیدار تو در جلوت و خلوت نتوان

منبع :
کتاب « بر آستان خوبان» اثر سید مهدی موسوی


 

نوشتن دیدگاه

* نمایش نظرات به منزله تائید آنها نمی‌باشد.
* مسئولیت نظر با کاربر می‌باشد.
* ایمیل فعال خود را وارد نمایید.
* در صورت امکان نام و شهرت خود را کامل وارد کنید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

تازه‌های کتاب

 کتاب «نخستین جرعه از این جام» میزبانی و قهرمانی تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا (۱۳۴۷-۱۹۶۸) را از زوایای سیاسی-اجتماعی و ورزشی با نگاهی تازه مورد کنکاش قرار داده است.
 شیمبار (شیم بار) جلگه گرمسیری شیمبار در شمال خوزستان واقع گردیده و تقریباً نزدیک به نقطه صفر مرزی بین استان خوزستان و چهار محال بختیاری قرار دارد. این منطقه گردشگری از توابع بخش چلو شهرستان اندیکا می باشد که در 45 کیلومتری شهر قلعه خواجه  و یکصد کیلومتری مسجدسلیمان و220 کیلومتری اهواز است.  
 «فراز و فرود ایل کیان ارثی با تاکید بر ظهور و سقوط محمدتقی خان بختیاری» عنوان کتابی است که توسط مصطفی علیزاده گل سفیدی به نگارش درآمده و آماده چاپ شده است. در این کتاب با استناد به منابع مختلف تاریخی به بررسی ایل کیان ارثی و روسای آن از دوره صفویه تا 50 سال پیش پرداخته و شامل 5 فصل به شرح ذیل است: