احمدی بختیاری

احمدی بختیاری

عبدالحسین احمدی فرزند حاج ابوالفتح خان سیف السلطنه از طایفه احمدخسروی است. در سال 1321قمری(1280شمسی) متولد شد.  تحصیلات ابتدایی را در زادگاه خود به پایان رساند و شهرهای اصفهان و تهران به کسب فضایل و معلومات و تحصیل معارف اسلامی وادبیات فارسی پرداخت و زبان فرانسه و انگلیسی را فراگرفت. ابتدا در وزارت دارایی با سمت مترجم وارد کار شد سپس در تشکيلات جديد دادگستری به خدمت قضايی مشغول گرديد و تمام مراحل قضايی را از دادياری تا دادسرای تهران تا رياست شعبه ديوان کشور طی کرد. در خلال مشاغل قضايی چندی در بانک صنعت و معدن ايران و مدتی در بيمه های اجتماعی کارگران رياست داشت. آخرين سمت وی رياست شعبه يازدهم ديوان کشور بود.

وی طبع شعری قوی داشت. چند هزاربیت غزل ، قصیده ، رباعی و مثنوی دارد.به ترجمه آثار نويسندگان خارجی از جمله ادبای فرانسه نیز مشغول بود و آثاری از وی برجای مانده است. وی در سال 1363 شمسی در تهران درگذشت.
                                                   گل سرخ
            ای تازه گل شکفته بر شاخ                    با آن همه لطف و شادکامی
            در رهگذر نسیم گستاخ                         با ناز به هر طرف خرامی
            از جلوه تو جمن منور                            وز نگهت تو فضا معطر
           پرورده چنین لطیف و رعنا                 این برگ قشنگ را طبیعت
          بنهاده در این جمال زیبا                     واین جلوه و ناز را ودیعت
          تا آن که به خویش گل ببالد                و این بلبل بینوا بنالد
          اوراق حیات بخش این گل                  از عشق و طبیعت است آثار
         دانی که تو ای فسرده بلبل                   در برگ گل این نهفته  اسرار
         رازیست که جز تو کس نداند               رمزیست که جز تو کس نخواند
مشهوراست بین آرتش و دادگستری برسر پرونده (یک سرهنگ آرتشی ) که مرتکب قتل شده بود اختلاف نظر بروز کرد . پرونده را برای رفع اختلاف موجود به دیوان عالی کشور فرستادند که رئیس آن شعبه دیوان کشور( مرحوم عبدالحسین احمدی بختیاری) بود . از قضات با تجربه و کارکشته که به هیچ وجه زیر بار تحمیلات نمیرفت . پس از بررسی لازم و رسیدگی کافی رای به نفع دادگستری صادر میکند . آرتشی ها همین امر را بهانه قرار میدهند وشکایت به نزد شاه میبرند . شاه وزیر دادگستری را که ( صادق احمدی) بود احضار میفرمایند .با پرخاش از او میخواهند که تکلیف دیوان کشور را روشن کند . وزیر دادگستری میگوید که دیوان کشور بر اساس قانون تشکیل شده واز من کاری ساخته نیست  شاه میخواهد که در نخستین روز سلام رسمی همه قضات دیوان کشور در سلام شرکت نمایند . وزیر دادگستری هم عین امریه پادشاه را به قضات دیوان کشور ابلاغ مینماید . روز موعود همه قضات در سلام حاضر میشوند و احمدی بختیاری رئیس شعبه اول دیوان عالی کشور باقدی بلند و جسمی ثمین نفر آول صف قضات حضور دارد . شاه وقتی جلوی قضات میرسد به احمدی بختیاری در پاسخ سلام واحترام ایشان  میگوید شما بختیاری هستید پسر عموی ملکه وقوم خویش من میباشید باین جهت انتظاردارم که بیشتر به اوامر من توجه بفرمائید . آرتش شکایت دارد که شما  با آن ها همکاری نمیکنید  از این حیث من شخصا از شما گله دارم .
  احمدی بختیاری در پاسخ میگوید که قربان عنایت فرمائید که من یک قاضی هستم نه یک سربازآرتش تا بتوانم همه اوامر پادشاه را اطاعت کنم . احکامی که از شعبه دیوان عالی کشور صادر میشود بر اساس قوانین مدون و مصوبه مجلس هست و گاهی نمیتواند با امریه پادشاه وخواست سران آرتش هم آهنگ گردد .   اگر اعلیحضرت از این طرز کارکردن ناراضی میباشند میتوانم بروم وخانه نشین بشوم .وجز این هم هیچ کاری نمیتوانم بکنم . شاه باعصابیت کامل جلسه سلام را ترک میکند  و احمدی بختیاری هم بلافاصله صف قضات را میشکند وبا تعرض بیرون میرود وپس از چند روز حکم بازنشستگی اش راصادر میکنند.1

ادامه دارد....

نوشتن دیدگاه

* نمایش نظرات به منزله تائید آنها نمی‌باشد.
* مسئولیت نظر با کاربر می‌باشد.
* ایمیل فعال خود را وارد نمایید.
* در صورت امکان نام و شهرت خود را کامل وارد کنید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

تازه‌های کتاب

 کتاب «نخستین جرعه از این جام» میزبانی و قهرمانی تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا (۱۳۴۷-۱۹۶۸) را از زوایای سیاسی-اجتماعی و ورزشی با نگاهی تازه مورد کنکاش قرار داده است.
 شیمبار (شیم بار) جلگه گرمسیری شیمبار در شمال خوزستان واقع گردیده و تقریباً نزدیک به نقطه صفر مرزی بین استان خوزستان و چهار محال بختیاری قرار دارد. این منطقه گردشگری از توابع بخش چلو شهرستان اندیکا می باشد که در 45 کیلومتری شهر قلعه خواجه  و یکصد کیلومتری مسجدسلیمان و220 کیلومتری اهواز است.  
 «فراز و فرود ایل کیان ارثی با تاکید بر ظهور و سقوط محمدتقی خان بختیاری» عنوان کتابی است که توسط مصطفی علیزاده گل سفیدی به نگارش درآمده و آماده چاپ شده است. در این کتاب با استناد به منابع مختلف تاریخی به بررسی ایل کیان ارثی و روسای آن از دوره صفویه تا 50 سال پیش پرداخته و شامل 5 فصل به شرح ذیل است: