شیمبار (شیم بار)  

 شیمبار (شیم بار)
جلگه گرمسیری شیمبار در شمال خوزستان واقع گردیده و تقریباً نزدیک به نقطه صفر مرزی بین استان خوزستان و چهار محال بختیاری قرار دارد. این منطقه گردشگری از توابع بخش چلو شهرستان اندیکا ...

بیشتر بخوانید
 عناصر اصلی هویت ملی ایرانیان  


سیدجواد میری‌منیق: هویت ملی ایرانیان بر دو بال ایرانیّت و اسلامیّت تعریف شده است.بیشتر بخوانید

لایارد کیست؟

IMAGE

سر اوستین هنری لایارد (Sir Austin Henry Layard) به یک خانواده سرشناس پروتستان فرانسوی‌الاصل تعلق داشت «هنگامی‌که پیتر لایارد و همسرش مارین در پاریس اقامت داشتند؛ اولین فرزند آنان به نام هنری در تاریخ پنجم مارس 1817 میلادی (1232 ق) قدم به عرصه وجود نهاد.

دستور محمد شاه قاجار به معتمدالدوله برای حمله به محمدتقی خان بختیاری

IMAGE

محمد شاه قاجار در سال 1357 ه.ق طی نامه ای به منوچهر خان معتمدالدوله فرمان حمله محمدتقی خان بختیاری را اعلام کرد. در بخشی از این نامه آمده است: آن محمد تقی خان کنورسی را همچنین باید زیر و زبر کنی که آثارش نباشد.  

کتاب«ایل کیان ارثی، فراز و فرود محمدتقی خان بختیاری» منتشر شد

IMAGE

کتاب«ایل کیان ارثی، فراز و فرود محمدتقی خان بختیاری» منتشر و راهی بازار نشر شد.    

کتاب: مختار الدوله«زندگی و زمانه علی مردان خان نایب السلطنه» آماده چاپ است.

IMAGE

در تاریخ پانصد ساله بختیاری، علی مردان خان بختیاری، یگانه کسی است که توانست به بالاترین منصب سیاسی یعنی نیابت سلطنت دست پیدا کند. 2 سال نایب‌السلطنه شاه اسماعیل سوم و حدود هفت ماه نایب‌السلطنه شاه سلطان حسین دوم بود.  

مهجوریت لباس های محلی؛ از نفوذ ماهواره ها تا حمایت نکردن از طراحان داخلی

IMAGE

نفوذ رسانه های غربی و تبلیغ مدل های غیربومی، توجه به فرهنگ اسلامی، ایرانی در تولید لباس های سنتی را کمرنگ کرده که ضروری است تا با حمایت از طراحان داخلی و فرهنگسازی اهمیت پوشاک محلی به عنوان یک میراث معنوی ارزشمند را تبیین کرد.

کتاب «ایل کیان ارثی، فراز و فرود محمدتقی خان بختیاری»

IMAGE

بدون تردید یکی از معروف‌ترین و مردمی‌ترین خوانین بختیاری در تاریخ معاصر، محمدتقی‌خان بختیاری است. بنا بر قولی حدود سی سال باکمال قدرت بر قسمت اعظم خاک بختیاری حکومت کرده و بر بخش وسیعی از خطه جنوب و جنوب غرب نفوذ و تسلط داشت. در فاصله سال‌های ۱226 تا ۱257 ه.ق. ایلخانی بختیاری...

گولن؛ پدر مطرود ترکیۀ اردوغانی؛ منادی اسلام لیبرال ها

IMAGE

نگاهی به مقاله «فتح‌الله گولن» در کتاب «اطلس رهبران»/گولن؛ پدر مطرود ترکیۀ اردوغانی؛ منادی اسلام لیبرال ها

پيشينه ی تاریخی سرزمين بختياري قبل از اسلام

IMAGE

سرزمین بختیاری با توجه به مختصات جغرافیایی که در فصل پیشین به آن اشاره شد، پایگاه تمدن­های کهنی از جمله تمدن عیلامی بوده است و اندکی پس از آن پارسوماش (مسجد سلیمان کنونی) در سرزمین بختیاری به عنوان خاستگاه اولیه تمدن هخامنشی، یکی از با اهمیت ­ترین مناطق جهان آن روز به شمار...

خاطراتی از امام خمینی(ره)

IMAGE

    سنت زندگینامه نویسى و نگارش خاطرات درباره خود، بزرگان و اکابر جامعه، قدمتى دیرینه و ماندگار در ضمیر تاریخ دینى کشورمان دارد.این سنت، اگرچه از قدیم الایام به شیوه اى شفاهى بوده، اما تدریجاً رنگ کتابت و نوشتارى به خود گرفته و به مرور زمان از غناى بیشترى برخوردار شده است....

آیا تاریخ شفاهی بختیاری موثق، معتبر و مستند است؟

IMAGE

تاریخ شفاهی شامل روایت‌ها و گزارش‌های شفاهی است که از یک رخداد و واقعه ارائه می‌شود. اگر گزارش دهنده خود شاهد و ناظر واقعه یا رخداد باشد، منبع دست اول شناخته می‌شود و چنانچه با قیاس عقلی اظهارات وی تایید گردد و منبع معتبرتری گزارش وی را نقض نکند، قابل استناد و معتبر است.

سردار عشق و ایمان

یادی از سردار شهید یادگار اسکندری

یادگار اسكندرى در تیرماه 1342، شش ماه پس از وفات پدر بزرگوارش در روستایی محروم از بخش هلایجان از توابع شهرستان ایذه دیده به جهان گشود. بعد از اتمام دوره ابتدایى به شهر ایذه مهاجرت كرد و به ادامه تحصیل مشغول شد، ولى همزمان با اوج‌گیرى انقلاب نقش مهمى در تظاهرات و راهپیمائیها داشت.  وقتی انقلاب پیروزى شد وی كلاس اول دبیرستان بود به همراه  تحصیل  فعالیتهاى وسیعى در انجمن اسلامى دبیرستان  آغاز نمود و در برپایی جلسات قرآن در مسجد جامع ایذه نقش فراوانی داشت. با تشكیل سپاه پاسداران همكارى نزدیكی با این نهاد انقلابی برقرار کرد. داشت، وى که یكى از موسسان ستاد نماز جمعه بود ، فعالیتهاى زیادى برای اقامه نماز جمعه و و برپایی دعاى توسل انجام داد. او در سال 61-60 موفق به اخذ دیپلم در رشته اقتصاد و علوم اجتماعى گردید با آغاز جنگ تحمیلى جهت آموزش نظامى به عضویت بسیج در آمد و به جبهه‌هاى حق علیه باطل شتافت در ابتدا بعنوان معاونت فرماندهى گروهان محرم در عملیات محرم شركت نمود.

 سپس به عضویت رسمى سپاه پاسداران در آمد و به عنوان نیروى گزینش در سپاه شروع به فعالیت نمود. بعد از آنكه توانست نیروهاى موثرى براى جنگ و جهاد سازندگى آماده كند جهت آموزش فرماندهى گردان انتخاب گردید. پس از فراگیری آموزشهای لازم  در عملیات خیبر حماسه بی نظیر آفرید و پیروزیهاى چشمگیرى برای سپاه اسلام رقم زد. در همین عملیات مجروح شد و با همان بدن مجروح شجاعانه در آبهاى « هور الهویزه»مقاومت كرد تا اینكه همرزمانش او را پیدا كردند و به بیمارستان منتقل نمودند. هنوز بهبود نیافته بود كه مجدداً به جبهه بازگشت. در سال 63  شایستگى های خود را در یک عملیات برون‌مرزى به نمایش گذاشت و نگاه فرماندهان جنگ را به خود جلب کرد. با شكل‌گیرى تیپ 9 بدر در بخش طرح عملیات این تیپ به فعالیت پرداخت. در عملیات بدر و قدس به عنوان مسئول محور در این تیپ انجام وظیفه كرد. وى در عملیات والفجر 8 شركت نمود و در آزادسازى بندر استراتژیك فاو نقش بسزایى ایفا کرد. وقتی تیپ 9 بدر به لشگر ارتقاء یافت ، همچنان یکی از ارکان مهم این لشگر بود. شهید اسکندری در عملیات كربلاى 5 حضور موثری داشت و در آزاد سازى صالحیه نقش مهمى ایفا كرد. سرانجام آن سردار رشید در مورخه 1/11/65  پس از سالها رزم بى‌امان با كفار بعثى، با عشق و ایمانى راسخ به آرزوى دیرینه خود كه لقاء معشوق و پیوستن به همسنگران شهیدش بود رسید و شربت گواراى شهادت را سر كشید.

برگرفته: از پایگاه اطلاع رسانی راسخون


نوشتن دیدگاه

* نمایش نظرات به منزله تائید آنها نمی‌باشد.
* مسئولیت نظر با کاربر می‌باشد.
* ایمیل فعال خود را وارد نمایید.
* در صورت امکان نام و شهرت خود را کامل وارد کنید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مقاله‌ها

 

به یاد آن عزیز سفر کرده

آيا عمل بعنوان يك فعل اختياري كه با عقل و ...

 حكومت محلي اتابكان لر بزرگ از نيمه دوم قرن ششم هجري (550 ق) آغاز و ...

 مقدمه
   با وجودي كه 98درصد مردم كشور ما مسلمان مي باشند و تعاليم و ...

پیشینه
سرزمین کنونی بختیاری هزاران سال است که ماوا و سکونت گاه گروههای ...

  بررسي تحليلي ساختار قدرت سياسي، اجتماعي در ايل بختياري از قاجاريه ...

مقدمه
شهرستان اَلیگودَرز یکی از شهرستان‌های استان لرستان است که در شرق ...

مقدمه:
در كشور ما ايران، اقوام و گروه هاي مختلفي زندگي مي كنند كه در ...

 

مقدمه

هزاران سال است که درکشور ما ایران  اقوام گوناگونی در کنار هم ...

نگاهی به 24 دوره انتخابات مجلس شورای ملی در مناطق بختیاری نشین (قبل ...

 در  دوران حکمرانی شاهان قاجار ، کشور ما عرصه نفوذ و جولانگاه قدرت ...

مقدمه
   آثار و شواهد فراواني حكايت از آن دارد منطقه زاگرس مياني از ...

مقدمه
یکی از بخش های مهم بدن آدمی ، سر می‌باشد که به عنوان افضل بدن از ...

(ارائه شده در همایش منطقه ای نماز - دانشگاه مسجدسلیمان- سال 1384)

...

(ارائه شده در همایش توسعه شهرستان ایذه - سال84)

اشتغال محور توسعه

...

درباره ما

تازه‌های کتاب

 کتاب «نخستین جرعه از این جام» میزبانی و قهرمانی تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا (۱۳۴۷-۱۹۶۸) را از زوایای سیاسی-اجتماعی و ورزشی با نگاهی تازه مورد کنکاش قرار داده است.
 شیمبار (شیم بار) جلگه گرمسیری شیمبار در شمال خوزستان واقع گردیده و تقریباً نزدیک به نقطه صفر مرزی بین استان خوزستان و چهار محال بختیاری قرار دارد. این منطقه گردشگری از توابع بخش چلو شهرستان اندیکا می باشد که در 45 کیلومتری شهر قلعه خواجه  و یکصد کیلومتری مسجدسلیمان و220 کیلومتری اهواز است.  
 «فراز و فرود ایل کیان ارثی با تاکید بر ظهور و سقوط محمدتقی خان بختیاری» عنوان کتابی است که توسط مصطفی علیزاده گل سفیدی به نگارش درآمده و آماده چاپ شده است. در این کتاب با استناد به منابع مختلف تاریخی به بررسی ایل کیان ارثی و روسای آن از دوره صفویه تا 50 سال پیش پرداخته و شامل 5 فصل به شرح ذیل است: