شهید نصیر بارزی،شیرمردی از ایل بختیاری

 در آبان ماه سال 1361 به دنبال فراخوان بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی برای حضور جوانان در جبهه های جنگ ، هزاران نیروی داوطلب جان برکف عازم جبهه های جنگ شدند. جمع کثیری از جوانان شهرستان ایذه نیز در اطاعت از فرمان رهبر عظیم الشان خود ، روانه جبهه شدند. هزاران بسیجی عاشق در پادگان کرخه اجتماع کرده بودند تا به سخنان یکی از فرماندهان جنگ گوش فرادهند. این فرمانده دلاور در پایان سخنانش اعلام داشت برای سازماندهی «واحد تخریب » به نیرو نیاز دارند و از نیروی حاضر درخواست کرد تا داوطلبانه به این واحد بپیوندند ، سکوت همه جا را فرا گرفته بود ، زیرا همه بر حساسیّت و دشواری کار تخریب کاملاً آگاهی داشتند. می دانستند که « اولین اشتباه آخرین اشتباه » یک تخریب چی است.

در این میان نوجوانی کم سن و سال و ریز نقش که علائم غیرت و شجاعت در چهره اش پدیدار بود ، استوار چون کوه ، قدم پیش نهاد ، در گوشه ای ایستاد و آمادگی خود را اعلام داشت. همهمه ای عجیب برپا شد ، بسیجیان و فرماندهان شگفت زده به وی می نگریستند. غیرت این شیر بچه ی ایذه ای  باعث گردید تا گروهی دیگر داوطلب عضویت در واحد تخریب شوند. گروه تخریب پس از آموزش های لازم ، عازم ماموریت شد با اتمام ماموریت محوله ، بسیاری از افراد واحد تخریب که دانش آموز بودند ، پایانی گرفتند تا به شهرستان های خود بازگردند. از شهید بارزی سوال کردند ، شما پایانی نمی گیری ؟ این عزیز والا مقام با تعجب پرسید ، مگر جنگ تمام شده است که پایانی بگیرم؟

شهید نصیر بارزی در عملیات والفجر مقدماتی پس از خلق حماسه ای بی بدیل در باز کردن معبر در میدان مین ، در پی یک انفجار مهیب به آسمان پر کشید. از وی فقط پلاکی بر جای ماند. روحش شاد و راهش پر رهرو.

دیدگاه‌ها   

 
0 # علیرضا بارزی 1393-12-26 11:13
سلام بهتر است برای بیان واقعیتها از خانواده شهید کمی نحقیق می کردید تا آنجایی که با چشمان خویش دیدم شهید نصیر بارزی بعد از اصابت ترکش مین توسط صدامیان اسیر و بعد از گذشت 8 سال اسارت توسط بعثی ها شهید و در سال 1370 پیکر ایشان که پر از شکنجه رژیم بعثی بود به ایران بازگشت در 7 محرم تشییع باشکوهی گردید و در زادگاهش به خاک سپرده شد
پاسخ دادن
 

نوشتن دیدگاه

* نمایش نظرات به منزله تائید آنها نمی‌باشد.
* مسئولیت نظر با کاربر می‌باشد.
* ایمیل فعال خود را وارد نمایید.
* در صورت امکان نام و شهرت خود را کامل وارد کنید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

تازه‌های کتاب

 کتاب «نخستین جرعه از این جام» میزبانی و قهرمانی تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا (۱۳۴۷-۱۹۶۸) را از زوایای سیاسی-اجتماعی و ورزشی با نگاهی تازه مورد کنکاش قرار داده است.
 شیمبار (شیم بار) جلگه گرمسیری شیمبار در شمال خوزستان واقع گردیده و تقریباً نزدیک به نقطه صفر مرزی بین استان خوزستان و چهار محال بختیاری قرار دارد. این منطقه گردشگری از توابع بخش چلو شهرستان اندیکا می باشد که در 45 کیلومتری شهر قلعه خواجه  و یکصد کیلومتری مسجدسلیمان و220 کیلومتری اهواز است.  
 «فراز و فرود ایل کیان ارثی با تاکید بر ظهور و سقوط محمدتقی خان بختیاری» عنوان کتابی است که توسط مصطفی علیزاده گل سفیدی به نگارش درآمده و آماده چاپ شده است. در این کتاب با استناد به منابع مختلف تاریخی به بررسی ایل کیان ارثی و روسای آن از دوره صفویه تا 50 سال پیش پرداخته و شامل 5 فصل به شرح ذیل است: