نشست نقد و بررسی کتاب حماسه زاگرس

  نشست نقد و بررسی کتاب حماسه زاگرس  


نشست نقد و بررسی کتاب«حماسه زاگرس» با حضور دکتر فریدون اللهیاری استاد تاریخ دانشگاه اصفهان و دکتر ابطحی استاد تاریخ دانشگاه نجف اباد برگزار گردید.
 
این نشست  به همت جمعیت فرهنگ مداران بختیاری به خصوص تلاش آقای اقبال صالحی و با حضور تعدادی از علاقمندان تاریخ معاصر بختیاری، روز پنجشنبه مورخ 30.9.1391 در سالن شهید آوینی شهر یزدان شهر برگراز گردید.در ابتداء آقای سینایی فر که نقش مدیر و مجری نشست را ایفا کرده بود با گویش محلی ، فلسفه و هدف برگزاری این نشست را تشریح  و ابراز امیدواری کرد با استمرار این قبیل جلسات زمینه های مناسبی برای خلق آثار علمی پیرامون تاریخ و فرهنگ بختیاری فراهم گردد.
نویسنده کتاب«حماسه زاگرس» نیز با بیان قصد و انگیزه خود از تالیف کتاب، به تحلیل شخصیت والای شهید علی مردان بختیاری پرداخت و اظهار داشت.با ویژگی ها و فضایل کم نظیری که در علی مردان دیده می شود، این ظرفیت در این شخصیت دیده می شود که به عنوان یک نماد و قهرمان ملی مطرح و مورد توجه قرار گیرد. وی ضمن بیان روحیات ضد انگلیسی علی مردان خان به ذکر خاطراتی که در این زمینه وجود دارد،پرداخت که مورد استقبال حضار قرار گرفت.

وی در پاسخ به پرسش یکی از شرکت کنندگان که اظهار داشت ،قیام علی مردان خان نوعی واکنش به خوانین هفت لنگ و شاید هفت لنگ ها بود، با اشاراه به نامه جمعی از کلانتران هفت لنگ به کلانتران خانمیرزا و بابادی عکاشه،اظهار داشتند. در آن برهه اکثریت بختیاری مخالف مشی و رویه خوانین منصب دار و نزدیک به حکومت بود.از طرفی در سال 1302 شمسی یعنی 6 سال قبل از قیام، ایل چهارلنگ تجزیه و به عنوان یک واحد سیاسی مستقل دارای ایلخانی و ایل بیگی مستقلی بود پس نمی توان این قیام را ضدیت با بخش دیگری از پیکره ایل دانست. ضمن اینکه بیشتر نیروها ، فرماندهان، دستگیرشدگان ، زندانیان ، اعدام شدگان و همچنین رییس هیات اجتماعیه هفت لنگ بودند پس می توان گفت این قیام یک قیام عمومی با حضور و مشارکت همه طوایف بود.
نویسنده کتاب«حماسه زاگرس» با اقرار و اذعان به وجود اشکالات و نواقصی در کتاب از نقد و بررسی کتاب استقبال نموده و آن را  افتخاری برای کتاب خود دانست که چنین مورد توجه اهل نظر و قلم قرار گرفته است. لازم به ذکر است کتاب «حماسه زاگرس» در فاصله کمتر از سه ماه به فروش رفته و چاپ دوم آن مراحل پایانی خود را سپری می کند.
دکتر فریدون اللهیاری با تفکیک تاریخ نگاری حرفه ای و تاریخ نگاری آماتور ،ضمن آسیب شناسی کتاب های منتشره در حوزه تاریخ بختیاری، به مشکلات تحقیق در حوزه اقوام اشاره کرده، کمبود منابع و مدارک علمی در این زمینه و تمایل نداشتن بسیاری از چهره های دانشگاهی به پرداختن به این قبیل موضوعات را از مشکلات تحقیق دانست و اظهار داشتند این خلاء باعث گردید تا اشخاص آماتور به این حوزه وارد شده و با انتشار برخی آثار ،آسیب هایی را به جامعه وارد سازند. وی برگزاری کارگاه های آموزشی را برای ارائه آموزش های لازم به علاقمندان و نقد و بررسی کتاب های قابل نقد را یک ضرورت دانستند.
استاد تاریخ دانشگاه اصفهان ضمن تقدیر از زحمات نویسنده به برخی از اشکالات وارده بر کتاب اشاره کردند که تعدادی از آنها عبارتند از:
1) سوگیری نویسنده و عدم رعایت بی طرفی با به کاربردن برخی مفاهیم(در چند مورد)
2) بی ارتباطی فصل اول کتاب با موضوع و فصل های دیگر کتاب
3) اشکالات ویراستاری
4) نقشه روی جلد کتاب معرف قلمرو بختیاری نیست
5)استفاده از برخی منابع دست دوم
6)نامناسب بودن محل درج اسناد مورد استفاده در کتاب برخی از مطالب و نکات ارائه شده در کتاب این امکان را داشت که بیشتر به آنها پرداخته می شد.
 
دکتر ابطحی نیز  با اشاره به این که تاریخ نگاری بختیاری نیازمند یک عزم همگانی و مستمر می باشد تاکید کرد باید با نگاه محققانه به این حوزه وارد شد. وی آثار منتشر شده پیرامون تاریخ بختیاری را به سه دسته تقسیم کرد:
1) آثار دوران مشروطه یا نزدیک به آن مانند: تاریخ بختیاری سردار اسعد،خاطرات سردار ظفر،تاریخ بختیاری عکاشه، خاطرات سردار اسعد، کتاب دانشور علوی
2) آثاری که با نگاه اسطوره ای گردآوری شده و غالباً مبتنی بر یک منطق علمی نیست و ارتباط منطقی نیز بین مطالب و محتوی دیده نمی شود.
3)آثار مستند که بعد از فرونشستن تحرک سیاسی بختیاری ها تالیف شده و با نگاه محققانه و با ارائه مستندات منتشر شده است.
استاد تاریخ دانشگاه نجف آباد با تجلیل از نویسنده کتاب و استفاده از اسناد مختلف،کتاب «حماسه زاگرس» را با کمی اغماض جزء دسته سوم برشمردند، برخی از ایراده های وارد بر کتاب را چنین ذکر کردند:
1) فقدان چارچوب نظری و نداشتن سوال و فرضیه
2) ذکر نکردن منابع مورد استناد در مواردی
3)بی ارتباط بودن بخش اول کتاب با قسمت های بعدی
4)اشکال در سندآوری و رفرنس نویسی(در چندین مورد)
5)ابهام در برخی مطالب مطرح شده در کتاب
6)وجود تضاد و تباین در برخی مطالب
7) ابهام در هدف، فایده و نتیجه قیام
8)کم توجهی به بازخوانی اسناد  و نامناسب بودن محل درج آنها
 
در ادامه نشست مجدداً برخی از شرکت کنندگان نظرات خود را مطرح کردند. در پایان جلسه نیز نویسنده کتاب  ضمن تقدیر و تشکر از نقد کنندگان به برخی مسایل مطروحه پاسخ دادند.
 
لازم به ذکر است این نشست حدود سه ساعت به درازا کشید و حاضران از برگزاری و حضور در این نشست ابراز رضایت کردند.
 

نوشتن دیدگاه

* نمایش نظرات به منزله تائید آنها نمی‌باشد.
* مسئولیت نظر با کاربر می‌باشد.
* ایمیل فعال خود را وارد نمایید.
* در صورت امکان نام و شهرت خود را کامل وارد کنید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

تازه‌های کتاب

 کتاب «نخستین جرعه از این جام» میزبانی و قهرمانی تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا (۱۳۴۷-۱۹۶۸) را از زوایای سیاسی-اجتماعی و ورزشی با نگاهی تازه مورد کنکاش قرار داده است.
 شیمبار (شیم بار) جلگه گرمسیری شیمبار در شمال خوزستان واقع گردیده و تقریباً نزدیک به نقطه صفر مرزی بین استان خوزستان و چهار محال بختیاری قرار دارد. این منطقه گردشگری از توابع بخش چلو شهرستان اندیکا می باشد که در 45 کیلومتری شهر قلعه خواجه  و یکصد کیلومتری مسجدسلیمان و220 کیلومتری اهواز است.  
 «فراز و فرود ایل کیان ارثی با تاکید بر ظهور و سقوط محمدتقی خان بختیاری» عنوان کتابی است که توسط مصطفی علیزاده گل سفیدی به نگارش درآمده و آماده چاپ شده است. در این کتاب با استناد به منابع مختلف تاریخی به بررسی ایل کیان ارثی و روسای آن از دوره صفویه تا 50 سال پیش پرداخته و شامل 5 فصل به شرح ذیل است: