روزهای غریب: آخرين سخن پيامبر(ص ) بر بالاى منبر

حضرت امام صادق (ع ) فرمود: با اينكه پيامبر تندرست بود، از جانب خدا خبر وفاتش به او داده شد، و اين خبر توسط جبرئيل به او رسيد، آن حضرت براى شركت در نماز جماعت ، اعلام عمومى كرد. مسلمانان اجتماع كردند،

  پيامبر(ص ) بالاى منبر رفت و خبر نزديك شدن وفات خود را به آن‌ها داد، آنگاه فرمود: به حاكم بعد از خود، توجه به خدا را خاطر نشان مى‌سازم تا:

1- مبادا بر جماعت مسلمانان ، رحم نكند.

2- بايد حاكم به بزرگان احترام ، و به ضعيفان ترحم نمايد.

3- به عالم مسلمانان احترام شايان نمايد و از او قدردانى كند.

4- به مسلمانان زيان نرساند تا مبادا خوارشان كند.

5- مسلمانان را فقير و نيازمند نسازد، تا موجب خروج آن‌ها از دين گردد.

6- در خانه خود را به روى مسلمانان نبندد، از وضع آن‌ها با خبر باشد تا مبادا توانمندان، آن‌ها را بخورند و حق آن‌ها را زير پا بگذارد.

7- در لشكر كشى آن‌ها، بر آن‌ها سخت نگيرد به گونه‌اى كه نسل امتم را قطع كند.

اى مردم ، شاهد باشيد كه من (وظيفه رسالت را) ابلاغ كردم ، و خير خواهى نمودم .امام صادق (ع ) فرمود: اين مطلب ، آخرين سخن پيامبر(ص ) بر بالاى منبر بود.

دیدگاه‌ها   

 
0 # عبدالکریم انصاری 1393-11-11 10:04
سلام.
من انصاری هستم. مدتی پیش تر تصمیمی شخصی گرفتم تا در کنار کارهای خودم مسئولیت دیگری هم بپذیرم. این که به تصویرگری متل ها ، آداب و رسوم و هم اتفاقات تاریخی در مورد بختیاری ها بپردازم. اگر چه این کار خیلی شخصی ست و عجله یی ندارم اما می بایست بتوانم هر ساله تعدادی اثر تولید کنم با این حال بخشی را یش رفتم . نکته ی که دچار تردیدم کرد تناقضات روایی در داستان های تاریخی ست. مثلا بعد از چندی اتود زدن در مورد اسدخان شیرکش مجبورم دوباره دنبال مستندات دیگری باشم. لطفا در صورت امکان مهترین رخدادهای تاریخی و همین طور افراد و مشاهیر را برایم لیست کنید و هم منابع موثقی معرفی نمایید.
با ابن توضیح که در تصویرسازی لزوما نیاز به تصویر یک روایت نیستیم اما چون پیش از این به این مهم پرداخته نشده هر بتوانم مستند کار کنم بهتر است.
پاسخ دادن
 
 
+2 # ایوب خلیلیان 1393-11-15 09:31
ای کاش دولتمردان هم این مطالب را سرلوحه کارهای خود قرار دهند.
پاسخ دادن
 
 
0 # saeed 1393-11-22 13:46
سلام مطلب خوبی بود اخرین نصایح رسول خدا قم بختیارزاده bakhtiarzadeh.i r
پاسخ دادن
 
 
+1 # میلاد 1393-11-25 20:16
وقتی خداوند از پشت ، دستهایش را روی چشمانم گذاشت

از لای انگشتانش آنقدر محو دیدن دنیا شدم

که فراموش کردم منتظر است نامش را صدا کنم . . .

kermanshahan20.blogfa.com (وبلاگ دیدنیهای کرمانشاهان)

kermanshah29.blogfa.com (وبلاگ کرمانشـاه پایتخت گردشگری وتاریخ وتمـدن)

kermanshah39.blogfa.com (وبلاگ اخبار کلانشهر کرمانشـاه)
پاسخ دادن
 

نوشتن دیدگاه

* نمایش نظرات به منزله تائید آنها نمی‌باشد.
* مسئولیت نظر با کاربر می‌باشد.
* ایمیل فعال خود را وارد نمایید.
* در صورت امکان نام و شهرت خود را کامل وارد کنید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

تازه‌های کتاب

 کتاب «نخستین جرعه از این جام» میزبانی و قهرمانی تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا (۱۳۴۷-۱۹۶۸) را از زوایای سیاسی-اجتماعی و ورزشی با نگاهی تازه مورد کنکاش قرار داده است.
 شیمبار (شیم بار) جلگه گرمسیری شیمبار در شمال خوزستان واقع گردیده و تقریباً نزدیک به نقطه صفر مرزی بین استان خوزستان و چهار محال بختیاری قرار دارد. این منطقه گردشگری از توابع بخش چلو شهرستان اندیکا می باشد که در 45 کیلومتری شهر قلعه خواجه  و یکصد کیلومتری مسجدسلیمان و220 کیلومتری اهواز است.  
 «فراز و فرود ایل کیان ارثی با تاکید بر ظهور و سقوط محمدتقی خان بختیاری» عنوان کتابی است که توسط مصطفی علیزاده گل سفیدی به نگارش درآمده و آماده چاپ شده است. در این کتاب با استناد به منابع مختلف تاریخی به بررسی ایل کیان ارثی و روسای آن از دوره صفویه تا 50 سال پیش پرداخته و شامل 5 فصل به شرح ذیل است: