کتاب: مختار الدوله«زندگی و زمانه علی مردان خان نایب السلطنه» آماده چاپ است.


در تاریخ پانصد ساله بختیاری، علی مردان خان بختیاری، یگانه کسی است که توانست به بالاترین منصب سیاسی یعنی نیابت سلطنت دست پیدا کند. 2 سال نایب‌السلطنه شاه اسماعیل سوم و حدود هفت ماه نایب‌السلطنه شاه سلطان حسین دوم بود.

 

او در میان بزرگان ایران سرآمد و مورد احترام بود. او را باید پادشاه تراش و تاج‌بخش نیز نامید؛ زیرا دو تن بااراده و نظر وی به مقام سلطنت رسیدند. در دوره اول نیابت سلطنت، وی قدرتمندترین و بانفوذترین فرد در صحنه سیاست کشور ایران بود. هیچ کاری بی‌اذن و اجازه وی انجام نمی‌گرفت. اگر برخی اختلاف‌ها و اشتباهات هرگز رخ نمی‌داد شاید سرنوشت او و خاندانش به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد و گستره قدرت و نفوذش افزون‌تر و طولانی‌تر می‌شد.


علی مردان خان به طور قطع از سال 1143 ه.ق. در قشون نادر سمت فرماندهی داشت. سر خیل ایل چهارلنگ، چنان کاردان، رشید و دلاور بود که خیلی زود توجه نادر را جلب کرد، در ردیف فرماندهان ارشد ارتش درآمد. همواره ملازم نادر شاه بود در فتح قندهار، تسخیر هندوستان و در جنگ‌های آسیای میانه و قفقاز، فرماندهی بود چنان درخشان و نمایان جنگید که نادر لب به ستایش و تشویق وی گشود، پاداش‌های فراوان بخشید.


پس از کشته شدن نادر، فرصت پیدا کرد به تاخت رهسپار زادگاهش گردد. او که سری پر شور داشت در کنار دروازه‌های اصفهان، اراده کرد، آنچه اندرون دلش پرورانده بود، آشکار سازد و لشکر و سپاه آراسته کرد. وی در دورانی سر برآورد که آشوب و کشمکش در کشور فراگیر بود، هر کس بنیه و توانی داشت، دسته و لشکری تدارک دیده، بر ناحیه‌ای فرمان می‌راند و جنگ و ناامنی همه جا سایه‌گسترانید.


او را باید مصداق و نماینده جریان صفوی‌گری، پس از برافتادن نادر شمرد. به نام احیای دولت صفوی و نجات کشور ایران، نواده شاه سلطان حسین صفوی را به شاهی نشاند و شکل‌گیری سازمان قدرت خود را آسان و تسهیل کرد.


با اینکه در دوران انتقال قدرت از افشاریه به زندیه به مدت 8 سال، علی مردان خان بختیاری، شخصیتی طراز اول در طوفان سیاسی و کشمکش‌های پر دامنه آن روزگار بود؛ اما هنوز کتاب مستقلی که توانسته باشد فعالیت‌ها و تحرکات سیاسی و نظامی او را نمایان سازد، به نگارش درنیامده است. و شناخت ما دراین‌باره بسیار محدود است. کتاب «مختار الدوله، شرح زندگی و زمانه علی مردان خان نایب السلطنه» می‌تواند پاسخی روشن و مستدل به زوایای پیدا و پنهان هشت سال فعالیت‌های گوناگون وی باشد و چرایی و چگونگی این جد و جهد و علل و عوامل فراز و فرود را بازبینی و تحلیل کرده و گوشه‌ای از تاریخ ملی و محلی مورد کنکاش قرار گرفته است.


در این کتاب تلاش شده است با استناد و اتکا به منابع دست اول و معتبر، پاسخ‌هايي منطقي و علمي براي پرسش‌های ذيل ارائه گردد:


1)    علی مردان خان بختیاری کیست؟
2)    چرا به اصفهان حمله کرد؟
3)    انگیزه وی از تشکیل اتحاد مثلث چه بود؟
4)    علل شکاف و شکست اتحاد مثلث چه بود؟
5)    انگیزه‌های او از فعالیت‌ها و تحرکات سیاسی و نظامی چه بود؟
6)    چرا تلاش کرد بازماندگان خاندان صفوی را بر تخت سلطنت بنشاند؟
7)    دلایل شکست او کدام‌اند؟
8)    پیامدهای شکست او کدام‌اند؟

در راستای بازبینی و اصلاح نهایی محتوای این کتاب، از همه کسانی که اسناد، اطلاعات، اشعار، روایت‌های محلی و داستان‌هایی پیرامون این شخصیت تاریخی در اختیار دارند، استدعا دارد، اعلام فرمایند تا هماهنگی لازم صورت گیرد. ضمناً اطلاعات مورد استفاده در کتاب به نام ارائه دهندگان محترم درج خواهد شد.

دیدگاه‌ها   

 
0 # fili زارع 1396-03-16 23:50
سلام
پاسخ دادن
 
 
0 # fili زارع 1396-03-16 23:53
سلام
جنگهای دفاع از تمامیت ارضی این آب و خاک
بر دوش والیان فیلی و برادران غیور بختیاری دوشادوش هم بوده
پاسخ دادن
 

نوشتن دیدگاه

* نمایش نظرات به منزله تائید آنها نمی‌باشد.
* مسئولیت نظر با کاربر می‌باشد.
* ایمیل فعال خود را وارد نمایید.
* در صورت امکان نام و شهرت خود را کامل وارد کنید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

تازه‌های کتاب

 کتاب «نخستین جرعه از این جام» میزبانی و قهرمانی تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا (۱۳۴۷-۱۹۶۸) را از زوایای سیاسی-اجتماعی و ورزشی با نگاهی تازه مورد کنکاش قرار داده است.
 شیمبار (شیم بار) جلگه گرمسیری شیمبار در شمال خوزستان واقع گردیده و تقریباً نزدیک به نقطه صفر مرزی بین استان خوزستان و چهار محال بختیاری قرار دارد. این منطقه گردشگری از توابع بخش چلو شهرستان اندیکا می باشد که در 45 کیلومتری شهر قلعه خواجه  و یکصد کیلومتری مسجدسلیمان و220 کیلومتری اهواز است.  
 «فراز و فرود ایل کیان ارثی با تاکید بر ظهور و سقوط محمدتقی خان بختیاری» عنوان کتابی است که توسط مصطفی علیزاده گل سفیدی به نگارش درآمده و آماده چاپ شده است. در این کتاب با استناد به منابع مختلف تاریخی به بررسی ایل کیان ارثی و روسای آن از دوره صفویه تا 50 سال پیش پرداخته و شامل 5 فصل به شرح ذیل است: