دستور محمد شاه قاجار به معتمدالدوله برای حمله به محمدتقی خان بختیاری

محمد شاه قاجار در سال 1357 ه.ق طی نامه ای به منوچهر خان معتمدالدوله فرمان حمله محمدتقی خان بختیاری را اعلام کرد. در بخشی از این نامه آمده است: آن محمد تقی خان کنورسی را همچنین باید زیر و زبر کنی که آثارش نباشد.

 

 

متن دستخط محمدشاه قاجار به منوچهرخان گرجی به شرح ذیل است:


«معتمدالدوله مدتی است سفر رفته‌اید و نمی‌دانم کی [به] اصفهان برمی‌گردی.
آن محمدتقی خان کنورسی را باید همچین زیروزبر بکنی که آثارش نباشد. در دل ما نسبت به او که هیچ بدی نبود، او کرد و حالا باید ان‌شاءالله تمامش بکنی. از مدعی‌هایش به‌جای او بگذار و تقویت بکن. وقتی‌که از اصفهان می‌آمدم، شش ماه تعهد کردی که کرد بختیاری را می‌فرستم. باری خرج خانه زیاد است پول محصل نفرستاده‌ایم. تو هم نمی‌فرستی. این‌طور نمی‌شود. زن‌های آن سربازهای مقصر را هم مرخص کردم؛ اما به فوج بگو آن شش نفر حرام‌زاده باید نباشند که ابداً قبول نخواهم کرد. اگر سر آدمرال انگلیس را هم بیاورد، چون مفسد است نمی‌خواهم.   4 ربیع‌الاول 1257

 

منبع: کتاب «ایل کیان ارثی، فراز و فرود محمد تقی خان بختیاری»

 نوشتن دیدگاه

* نمایش نظرات به منزله تائید آنها نمی‌باشد.
* مسئولیت نظر با کاربر می‌باشد.
* ایمیل فعال خود را وارد نمایید.
* در صورت امکان نام و شهرت خود را کامل وارد کنید.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

درباره ما

تازه‌های کتاب

 کتاب «نخستین جرعه از این جام» میزبانی و قهرمانی تیم ملی فوتبال ایران در جام ملت های آسیا (۱۳۴۷-۱۹۶۸) را از زوایای سیاسی-اجتماعی و ورزشی با نگاهی تازه مورد کنکاش قرار داده است.
 شیمبار (شیم بار) جلگه گرمسیری شیمبار در شمال خوزستان واقع گردیده و تقریباً نزدیک به نقطه صفر مرزی بین استان خوزستان و چهار محال بختیاری قرار دارد. این منطقه گردشگری از توابع بخش چلو شهرستان اندیکا می باشد که در 45 کیلومتری شهر قلعه خواجه  و یکصد کیلومتری مسجدسلیمان و220 کیلومتری اهواز است.  
 «فراز و فرود ایل کیان ارثی با تاکید بر ظهور و سقوط محمدتقی خان بختیاری» عنوان کتابی است که توسط مصطفی علیزاده گل سفیدی به نگارش درآمده و آماده چاپ شده است. در این کتاب با استناد به منابع مختلف تاریخی به بررسی ایل کیان ارثی و روسای آن از دوره صفویه تا 50 سال پیش پرداخته و شامل 5 فصل به شرح ذیل است: